پنل دامپزشکی حیات وحش :

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۲

در پنل دامپزشکی حیات وحش عنوان شد
ضرورت توجه به مدیریت تولید مثل در باغ وحش/ نگهداری گونه های در حال انقراض در باغ وحش ها
یک متخصص دامپزشکی حیات وحش با اشاره به اینکه در ایران مدیریت تولید مثل درباغ وحش وجود ندارد، گفت: باغ وحش ها بهترین محیط برای حفظ و نگهداری گونه های در حال انقراض هستند. 
به گزارش ستاد خبری بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت، در دومین روز از برگزاری این کنگره پنل تخصصی دامپزشکی حیات وحش ظهر امروز-سه شنبه دوم مرداد- با حضور زهرا خرمی، رئیس علمی پنل، دکتر معماریان، سیامک مسعود و حمیدرضا فتاحیان برگزار شد.
 در ابتدای این پانل معماریان با ارائه مقاله ای در زمینه دامپزشکی و مدیریت حیات وحش گفت: سالیان سال بود که مشخص نبود متولی علم محیط زیست درکشور چه کسی است و تمام اقداماتی را که دامپزشکان باید انجام می دادند، سازمان محیط زیست انجام می داد.
 وی با انتقاد از اینکه دامپزشکان به حیات وحش توجه کمتری دارند، افزود: دامپزشکان مدعی این هستند که با گونه های مختلف حیوانات در ارتباط هستند اما در واقعیت اینگونه نیست. شاید بیشترین فعالیت دامپزشکان در کشورارتباط با سگ و گربه و گاو و گوسفند باشند. در صورتی که برای یک دامپزشک محیط زیست لازم است، تمام حیوانات را به خوبی بشناسد و از بیماری تمام حیوانات آگاهی کامل داشته باشد و حتی در مواقعی درباره بیماری های آنها تحقیق کند. 
معماریان با بیان اینکه از آنجایی که دامپزشکی حیات وحش در ایران پولساز نیست شاید کمتر دامپزشکی در این حیطه فعالیت تخصصی کند، بیان کرد: در شرایطی که باغ وحش های کشورهای توسعه یافته از حالت حصار و زندان خارج شده اند و با استانداردسازی محیط، حیوانات را نگهداری می کنند. در ایران تا حدی که باید موثر باشد به حیات وحش توجهی نمی شود، باغ وحش ها مراکز اصلی حفظ حیوانات در محیط زیست هستند و بهترین مکان برای تکثیر گونه هایی که در حال منقرض شدند، هستند.
 این استاد دامپزشکی همچنین خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته برخی از باغ وحش ها با وقوع سیل تخریب شدند اما با توجه به اینکه از باغ وحش ها استفاده آموزشی، اجتماعی و زیست محیطی می کنند، دولت با هزینه های دولتی باغ وحش های تخریب شده را ترمیم کرده است تا جنبه های مورد نظر خود را ترمیم کند. این در حالتی است که متأسفانه در کشور ما به این موضوع بها داده نمی شود. 
وی با بیان اینکه باغ وحش ها بهترین محیط برای تکثیر گونه هایی هستند که برای محیط زیست ضروری اما در معرض انقراض است گفت: اینکه برخی مردم با حیوانات همذات پنداری می کنند و تصور می کنند که حیوانات در فضای باغ وحش اذیت می شوند اشتباه است. حیوانات نیازهای متفاوتی با  انسان دارند و در صورتی که حیات وحش ها با استاندارد روز ساخته شده باشند می تواند نیاز حیوانات را تأمین و بهترین فضا برای آنها باشد. در باغ وحش های مدرن، در کشورهای توسعه یافته با اندازه گیری سطح هورومن های حیوانات به روش غیر پرخاشگرایانه نیازهای حیوانات حیات وحش را اندازه گیری و برای آنها با استاندارد سازی محیط سازی می کنند. 
معماریان ادامه داد: باغ وحش ها نقش به سزایی در حفظ گونه های در حال انقراض دارند اما مسئله ی دیگری که وجود دارد این است که در کشور ما مدیریت برای تولید مثل در باغ وحش ها وجود ندارد. گاهی مشاهده می شود حیواناتی مانند شیر آفریقایی که تکثیر آسانی دارند به میزان بسیارزیاد تولید مثل می کنند و با توجه به اینکه این حیوان یک حیوان وحشی است و باید در باغ وحش نگهداری شود، ابزاری برای خوشگذرانی متمولین می شوند. زمانی که این حیوان به اشتباه به محیط خانه برده می شود با شرایط نامناسب درمحیط خانه نگهداری می شود و در نتیجه دچار بیماری هایی از جمله نرمی استخوان شدید می شوند. بنابر این ضرورت دارد که درکشور مدیریت تولید مثل درباغ وحش ها رعایت شود و آن دسته از حیواناتی که برای محیط زیست مناسب نیستند نباید تکثیر شوند. 
بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه بین المللی ایران وت تا روز چهارشنبه سوم مرداد ماه در مصلی امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.