مراسم افتتاحیه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۰۱

محبی: دانش دامپزشکی ایران در منطقه حرف اول را می زند
رئیس جامعه دامپزشکی ایران در افتتاحیه بیستمین کنگره دامپزشکی کشور و اولین نمایشگاه بین المللی ایران وت عنوان کرد: دانش دامپزشکی ایران در منطقه حرف اول را می زند.
به گزارش ستاد خبری بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه بین المللی ایران وت، بیستمین کنگره دامپزشکی و اولین نمایشگاه بین المللی ایران وت صبح امروز-دوشنبه یکم مرداد ماه در شبستان مصلی امام خمینی(ره) آغاز به کار کرد. بزرگترین رخداد صنعت دامپزشکی ایران با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای صنف دامپزشکی در شبستان مصلی امام خمینی(ره) افتتاح شد. 
دکتر پیام محبی رئیس جامعه دامپزشکی ایران و رئیس بیستمین کنگره دامپزشکی ایران در ابتدای این مراسم به دعوت محمد نظری مجری برنامه به روی سن رفته و گفت: جامعه دامپزشکان ایران قدیمی ترین صنف ایران است که سال 1321 شکل گرفته و سال 1332 اولین اساسنامه آن به رسمیت شناخته شده است. اولین هیات مدیره آن نیز در همین سال معرفی شده است. 
وی افزود: کنگره های دامپزشکی عمدتا محلی برای تبادل نظر علمی و اقتباس از کنگره های جهانی دامپزشکی بوده اند. جامعه دامپزشکی به تدریج در طول سال های فعالیت خود کمیته های علمی اش را به طور انجمن های تخصصی تبدیل کرده است. چراکه بسیاری از کنگره های امروزی در ابتدا در کنگره دامپزشکی ریشه داشته اند و به مرور زمان مسائل صنفی کنگره، پررنگ تر شد و جامعه دامپزشکی به عنوان تنها نهادی که انتخابات دارد  و در عضویت آن هیچ محدودیتی وجود ندارد، خانه اول همه دامپزشکان ایران است. 
رئیس جامعه دامپزشکان ایران همچنین خاطر نشان کرد: این کنگره سال ها در سالن همایش های رازی برگزار شد که فضای مناسبی برای برگزاری یک کنگره علمی دارد. اما بر آن شدیم مسائل صنفی و اقتصادی را در صنعت دامپزشکی بیشتر ببینیم. عملا سالنی در اختیار نداشتیم که این دو وجه در کنار هم دیده شود و برای دست اندرکاران اقتصادی شرایط سهل تری را فراهم می کند. دانش دامپزشکی ایران در زمینه بهداشت دام در منطقه خاورمیانه حرف اول را می زند. 
وی ادامه داد: ضمن این که امسال شکل گیری نمایشگاه ایران وت را شاهد هستیم و امیدوارم اساسی باشد برای این که تمام امکانات و دانش صنفی در این محل تجمیع شود. نقش دامپروری در صنف دامپزشکی پررنگ تر شود. 
محبی با اشاره به عملکرد کمیته دانشجویی دامپزشکی بیان کرد: این کمیته دانشجویی بسیار فعال است و به خوبی عمل می کند. این کمیته قطعا می تواند در آینده مسائل صنفی را بهتر پیش ببرد و در تحقق اهداف خود موفق تر باشند. 
خضری: نمایشگاه بین المللی ایران وت یک سنت شکنی در حوزه دامپزشکی است
دکتر خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هرجا که احساس کرده ام در حوزه قانونی می توانم قدمی به نفع جامعه دامپزشکی گام بردارم، از هیچ تلاشی صرف نظر نکرده ام. علیرغم این که حقوق جامعه دامپزشکی گاهی نادیده گرفته می شود، اما امید است شاهد بروز و ظهور حمایت از این حق در جامعه اسلامی مان باشیم. برگزاری نمایشگاهی بین المللی ایران وت در این سطح یک سنت شکنی است و جای تقدیر دارد. 
وی افزود: بیش از 1800 بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد و جای تاسف است که در در دهه 60 با دو شاخه شدن آموزش دامپزشکی جزو رشته های پزشکی دیده نشده است. همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت می تواند دامپزشکی را در دل حوزه پزشکی تعریف شود. کشورهای درگیر در جنگ جهانی اول و دوم ارزش امنیت و سلامت غذایی را می دانند. 
وی با بیان این که همه حوزه های پزشکی مدیون حوزه استراتژیک پزشکی هستند، ادامه داد:  غذای سالم است که می تواند جسم سالم را به انسان عنایت کند. همه حوزه ها باید دین شان را به حوزه دامپزشکی ادا کنند. رتبه اول دامپزشکی منطقه مربوط به ایران است. اما اگرچه بر کالای ایرانی نتاکید می کنیم باید شفاف بگوییم که با نوسانات ارزی و عدم حمایت مالی در زمینه پرورش دام به مشکلاتی برخورده ایم. گردش مالی در حوزه دامپزشکی نیز کم نیست و علم باید تبدیل به ثروت شود.